by Adrianna ChocianowskaPodologia Fizjoterapia Podochirurgia


 • 29 września 2018

  Od stopy niemowlaka do stopy osoby dojrzałej – droga rozwoju naszych stóp


  26 19 33 – tyle kości, mięśni i stawów  znajduje się w każdej stopie dorosłego człowieka. Jej wygląd uzależniony jest od wielu czynników. Między innymi od naszego napięcia mięśniowego  (co jest uwarunkowane genetycznie), przebiegu rozwoju, czyli od doświadczeń jakie zbierają nasze stopy przez okres dojrzewania chodu, a także od szeroko pojętej ich pielęgnacji. Już po wstępie można wnioskować, że droga do osiągnięcia dorosłej formy, wcale nie jest łatwa, a wręcz zawiła, długofalowa i wielopłaszczyznowa.

  Zacznijmy od początku…

  Stopa niemowląt zbudowana jest z chrząstek, które są elastyczne, dzięki czemu kształtują się w zależności od doświadczeń jakie im dostarczamy. Na tym etapie nie należy w żaden sposób krępować ruchów małej, a przede wszystkim niedojrzałej stopy. Mając na uwadze to, że ruch formuje kości, powinniśmy umożliwić zdobywanie doświadczeń poprzez stymulacje sensoryczne, ale również motoryczne.

  W pierwszych dniach życia stopy niemowlęce skierowane są do siebie – ustawione w supinacji, a więzadła i stawy są jeszcze zbyt słabe aby ją ustabilizować, dlatego stopy w tym wieku są bardzo plastyczne. Z każdym dniem przybywa wyściółki tłuszczowej,  która wypełnia przestrzeń powstającą w wyniku stopniowego zanika łuku w jej sklepieniu. Zadaniem tkanki tłuszczowej  (która obecna jest w stopach jeszcze w okresie pionizowania się dziecka) jest zwiększenie płaszczyzny podparcia, ale również amortyzacja i ochrona delikatnych struktur stawowych i więzadłowych. Na drodze rozwoju motorycznego i zdobywanych doświadczeń, pierwotna supinacja stóp stopniowo zanika. W późniejszym okresie – w momencie rozwoju samodzielnego chodu, w stopach stopniowo kształtują się łuki. Wszystko po to aby znowu stopa ustawiła się w supinacji. Wtedy to stopa przejmuje cały ciężar.

   

   

   

  Bardzo ważne jest aby dać dziecku czas na naukę chodzenia. Nie pospieszajmy, a wspierajmy rozwój ruchowy niemowląt. Mięśnie posturalne będą się stopniowo wzmacniać, co umożliwi „uwolnienie” zarówno górnych jak i kończyn dolnych na obwodzie. Dzięki silnemu unerwieniu, stopy otrzymują bardzo dużo informacji z podłoża. Z czasem stopa pełni funkcję podporową. Doświadczenie jakie zbierze, będzie procentować w dorosłym życiu mocnym układem mięśniowym kształtującym łuki stopy. Możliwości swobodnego poruszania się struktur wpływa na jakość wzorca chodu jaki prezentujemy w dorosłym życiu.

  Już w drugim roku życia, u większości dzieci, chód jest już główną formą lokomocji. Już wtedy stopa jest stale obciążana, co zgodnie z prawem Depecha-Wolffa, wpływa na stopniowe kostnienie chrząstek, a także wzmacnianie się stawów. W zależności od rozłożenia siły nacisku, niektóre kości przyrastają bardziej od innych. W prawidłowo rozwijającej się stopie rejestruje się większy wzrost krawędzi zewnętrznej względem wewnętrznej.

  Nietrudno zauważyć, że na drodze rozwoju stopa wraz z całą kończyną dolną, podlega różnym deformacjom, które w większości przypadków są fizjologiczne. Specjaliści, ten dynamiczny okres, dzielą na kilka etapów:

   

  0-18 m-cy -> w tym okresie widoczna jest supinacja w obrębie stóp. Jest to czas, w którym nogi dzieci są w ustawieniu szpotawym – charakterystyczny jest chód na szerokiej płaszczyźnie. Obserwujemy wyraźne płaskostopie. Obraz ten potęguje obecna jeszcze wyściółka tłuszczowa.

  18-36 m-cy -> jest to okres kiedy rodzice dostrzegają, że nóżki dzieci są proste. Jest to faza przejściowa.

  3-4 lata -> jest to wiek kiedy obserwujemy koślawość kolan, a stopy ustawiają się w pronacji, co również wpływa na koślawe ustawienie kości piętowej.

  7-10 lat -> na tym etapie nogi dziecka przyjmują ostateczną postać – w tym momencie dobiega końca rozwój chodu.

  Na drodze rozwoju, nogi dziecięce przechodzą przez szereg deformacji. Droga do osiągnięcia dorosłej formy, jest bardzo dynamiczna. U zdecydowanej większości dzieci, stopy należy jedynie obserwować.

  W okresie między 2 a 4 rokiem życia nie należy korygować płaskostopia, ponieważ jest to fizjologiczna zmiana. Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa w obrębie stóp stopniowo zanika ustępując miejsca łukom stóp. Powinno nastąpić to do 5-6 roku życia. Tkanka kostna stopniowo wzmacnia się, mięśnie i więzadła stabilizują stawy. Zakończenie tego procesu przypada między 18 a 21 rokiem życia, kiedy to stopa przyjmuj dojrzałą postać.

  Paulina Kubowicz

  Rehabilitantka-Bobath

    • 31 lipca 2018

  Obrzęki nóg- jak sobie z nimi radzić?


  Dzisiaj postaram się przybliżyć temat obrzęków nóg. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób starszych jak i kobiet w ciąży. Widok ciężarnej z opuchniętymi kostkami jest nam dobrze znany. Choć obrzęki nie są szczególnie atrakcyjne i przyjemne to należą do fizjologicznych, drobnych dolegliwości ciążowych.

  Głównym powodem powstawania obrzęków nóg są zaburzenia krążenia krwi i limfy. W okresie ciąży układ krążenia jest bardziej obciążony, ponieważ zwiększa się ilość płynów w tkankach o ok.2,5litra. Jest to naturalne zabezpieczenie kobiecego organizmu na wypadek zbyt dużej utraty krwi podczas porodu. Ponadto upały, ograniczona aktywność fizyczna czy długie pozostawanie w jednej pozycji – szczególnie siedzącej, sprzyja powstawaniu obrzęków. W takich sytuacjach odpływ krwi jest utrudniony na skutek ucisku powiększonej macicy na żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca.

                

  Leczenie

  Istnieje kilka metod radzenia sobie z obrzękami.

  W zapobieganiu obrzękom bardzo ważne jest picie dużej ilości wody i utrzymanie aktywności fizycznej.  W trakcie wysiłku  fizycznego nasze mięśnie uaktywniają się i pracują jak pompa przetaczając krew i limfę, które odprowadzają nadmiar wody. Można zastosować również gimnastykę naczyniową, czyli polewanie nóg naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Najprostszym  sposobem na już uwidocznione obrzęki jest – odpoczynek z uniesionymi nogami  i częsta zmiana pozycji w ciągu dnia. Jeśli obrzęki się nasilają, mogą wywołać inne problemy tj. wrastanie płytki paznokciowej warto wtedy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który wykona drenaż limfatyczny i podologa, który zajmie się terapią paznokcia wrośniętego. Przy obrzękach, widocznym brzuchu samo skracanie paznokci może okazać się problemem. Zachęcam do skorzystania z pomocy fachowca i tym samym unikniecia problemów związanych z wrastaniem płytki paznokciowej.

  U kobiet w ciąży z każdym tygodniem problem będzie się nasilał, dlatego nie należy lekceważyć pojawiających się objawów. Jeżeli obrzęki nie ustępują po wypoczynku, dodatkowo pojawił się obrzęk twarzy, który nie znika od 24h i towarzyszy temu wzrost ciśnienia tętniczego (140/90 mmHg i więcej) – należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Na szczęście po porodzie, w ciągu kilku dni lub tygodni, nadmiar wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych, a następnie przefiltrowany przez nerki i wydalony z moczem.

   

  Ola Kiedrowska

  Fizjoterapeutka uroginekologiczna
  Autorka Misja mama – Ola Kiedrowska

    • 13 lipca 2018

  Pyogenic granuloma czyli…


  Dzisiejszy post na blogu przybliży zagadnienia związane z pyogenic granuloma . Zmiana często bagatelizowana jest wśród pacjentów gdyż nie jest bolesna lub jest po prostu niewidoczna. Problem zaczyna się gdy lokalizacja ziarniniaka występuje pod płytka paznokciową a pacjent wraz ze skróceniem paznokcia uszkodzi zmianę. Jest ona bardzo mocno unaczyniona co skutkuje krwawieniem.

  Charakterystyka
  Ziarniniak naczyniowy (granuloma teleangiectodes, ziarniniak ropotwórczy, pyogenic granuloma (PG), guz ciążowy, granuloma gravidarium) to łagodny, nabyty, naczyniowy guz, który pojawia się zazwyczaj nagle w obrębie skóry oraz błon śluzowych i polega na proliferacji naczyń krwionośnych zawieszonych w luźnej tkance łącznej. Nazwa PG jest myląca, ponieważ w obrazie histopatologicznym brak ziarniny a pojawienie się wykwitów nie jest związane z ropnym zakażeniem.
  Ziarniniak pyogenny pojawia się zwykle jako bezbolesna czerwona, brunatno-czerwona lub niebiesko-czarna plama. Rośnie szybko w ciągu kilku dni do tygodni do ostatecznego rozmiaru 1-2 cm (rzadko do 5 cm). Zwykle łatwo krwawi a jego uszkodzenie może prowadzić do owrzodzeń. Występuje pojedynczo ale w rzadkich przypadkach może rozwinąć się wiele zmian
  Pyogenny ziarniniak atakuje ludzi wszystkich ras. Kobiety dotyka częściej niż mężczyzn ze względu na związek z ciążą. Rzadko występuje u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy, ale występuje często u dzieci i młodych dorosłych.

  Etiologia
  Dokładna patofizjologia ziarniniaka naczyniowego jest wciąż nieznana. Do najczęstszych czynników wywołujących zmiany należą:
  – urazy i długoterminowe drażnienie,
  – leki (retinoidy stosowane ogólnie i miejscowo),
  – uszkodzenia nerwów obwodowych,
  – przewlekłe choroby zapalne,
  – bodźce hormonalne (granuloma gravidarum)

  Lokalizacja
  Najczęściej występują na głowie, szyi, górnym tułowiu, dłoniach (zwłaszcza palcach) i stopach. Na paznokciach może zajmować okolice wałów okołopaznokciowych jak i łożysko paznokcia. Ciążowy wariant ziarniniaka pyogennego występuje najczęściej na powierzchni błony śluzowej wargi lub w jamie ustnej.

  Różnicowanie
  W rozpoznaniu różnicuje się z rakiem podstawnokomórkowym, mięsakiem Kaposiego lub czerniakiem bezbarwnym. Zaleca się wysyłanie wszystkich zmian do badania histopatologicznego. Naczyniowa struktura zmiany powoduje, ze dermatoskopia jest nie wiarygodna.

  Leczenie
  Istnieje kilka metod usuwania ziarniniaka pyogennego.
  Łyżeczkowanie, kauteryzacja za pomocą azotanu srebra lub laseroterapia. Ta druga metoda jest skuteczna w przypadku małych zmian.
  Nawrót po leczeniu jest powszechny, ponieważ żywienie naczyń krwionośnych przebiega głęboko w skórze właściwej w sposób przypominający stożek. W takich przypadkach najskuteczniejszą metodą usuwania jest całkowite wycięcie dotkniętego obszaru, które następnie zamyka się szwami.

  Marta Tomiak

  Podolog

    • 29 maja 2018

  Fibrokeratoma


  Dzisiaj poruszymy temat schorzenia jakim jest FIBROKERATOMA. Coraz częściej spotykamy osoby przychodzące do naszego gabinetu, które mówią: ” Pani podolog coś mi wyrosło” „mam to od niedawna” „…nie boli mnie, ale nie wygląda estetycznie co możemy z tym zrobić”.

  Przeprowadzając wywiad z pacjentem bardzo często obserwujemy korelację wykwitów z jakimś traumatycznym zdarzeniem. Zmiana z początku wyglądająca niewinnie nie martwi pacjentów ale trzeba być świadomym, że sama nie zniknie.

  Fibroma/ Fibrokeratoma należy do grupy nabytych zmian okołopaznokciowych aby wiedzieć jak z nią postępować musimy ją poznać; zatem zapraszam na krótką charakterystykę nabytych włókniaków.

  Fibrokeratoma jest zmianą powstająca w obszarze płytki paznokciowej. Swoim wyglądem może przypominać róg skórny.

  Niniejszą zmianę jako pierwszy opisał Cahn w 1977roku.

  Fibrokeratoma jest nabytą bezbolesną łagodną zmianą nowotworową. Chakateryzuje się gładką kopulastą, miąszową grudką należącą do rodziny włókniaków.

   

  CHARAKTERYSTYKA

  Włókniaki   są to  powolnie rosnące niezłośliwe nowotwory wychodzące spod łożyska paznokcia bądź też z proksymalnego wału paznokciowego. Posiadają wydatną kresę naskórkową oraz gładszą powierzchnię od brodawek. W badaniu mikroskopowym wykazują zbitą proliferację włókien. Wyróżniono cztery typy morfologiczne w kształcie pręcika, kopulaste, płaskie i rozgałęzione.

  ETIOLOGIA

  Etiologia zmiany nie jest jednoznaczna, bardzo duży wpływ na powstanie zmiany generują wszelkiego rodzaju urazy.

   

  OBJAWY

  Zmiany lokalizują się najczęściej w proksymalnej części płytki paznokciowej. Fibrokeratoma z czasem ulega rozrostowi doprowadzając do trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej. Włókniaki z reguły nie wykazują bolesności natomiast przy drażnieniu mogą krwawić.

  HISTOPATOLOGIA

  Histopatologiczny wygląd nabytej fibrokeratomy jest wyraźny. Warstwy kolczysta i rogowa są zgrubiałe, a uwypuklenia międzybrodawkowe głębokie i rozgałęzione. Zmiana utworzona jest przez przeplatające się wiązki kolagenu. Włókna sprężyste są nieliczne i cienkie. Guzy tego typu są zwykle bogato unaczynione.

   

   

  POSTĘPOWANIE

  Proponowanym leczeniem jest wycięcie chirurgiczne gdyż zmiana niesie za sobą nieestetyczny wygląd kosmetyczny.

  W postępowaniu chirurgicznym stosuje się nacięcie wokół podstawy i wycięcie zmiany z kości.

  Jeżeli natomiast fibrokeratoma znajduje się w części paznokcia konieczne jest usunięcie płytki częściowe bądź całościowe w zależności na jakim obszarze zmiana się znajduje.

  Nabyte włókniakowe włókniakomięśniaki możemy różnicować z  Verruca vulgaris, guzem Koena, ziarniniakiem pyogennym, rogiem skórnym bądź torbielą naskórkową.

  Katarzyna Kujawa

  Podolog

    • 10 maja 2018

  Egzostoza podpaznokciowa
  (łac. exostosis subungualis)


  Dużą grupę pacjentów gabinetów podologicznych stanowią osoby borykające się z wyglądem swoich paznokci. Zmiana wyglądu płytki paznokciowej to często krępujący problem chowany w skarpetkach. Problemy z wyglądem płytki paznokciowej są powodowane różnymi czynnikami. Do najczęstszych z nich zaliczamy zmiany grzybicze i urazy. Dziś postaram się przybliżyć enigmatycznie brzmiącą zmianę,  która w znaczący sposób wpływa na wygląd płytki paznokciowej a mianowice egzostoza podpaznokciowa.

   

  Egzostoza podpaznokciowa

  Egzostoza podpaznokciowa jest łagodnym, nabytym guzem dystalnej części paliczka stóp, uważana za rzadki wariant osteochondromii (wyrośle chrzęstno-kostne).

  Po raz pierwszy opisany przez Dupuytren w 1847 roku jest najczęstszym nowotworem paznokci u młodych dorosłych, reprezentującym łagodną proliferację kostną dystalnej falangi o nieznanej etiologii.

   

  Obraz histopatologiczny

  Struktuta egzostozy podpaznokciowej to dojrzała kość beleczkowata pokryta dobrze rozwiniętą włóknistożylno nasadką umiejscowioną w głębokiej skórze właściwej. Natomiast osteochondroma jest pokryta charakterystyczną chrząstką szklistą.

  Następną różnicą w obrazie histopatologicznym między egzostozą podpaznokciową a  osteochondromą jest tkanka, z której powstają. W egzostozach kość powstaje bezpośrednio z tkanki chrzęstnej włóknistej, podczas gdy w tradycyjnych osteochondromach pochodzi z zaburzeń kostnienia śródchrzęstnego.

  Poniżej obraz histopatologiczny zgodny z egzostozą podpaznokciową czyli tkanka skórna z prawidłową tkanką beleczkowatą i przerostem włóknisto-szklistym.

   

  Etiologia

  Etiologia powstawania zmiany jest nieznana. Przypuszcza się, że jest to reaktywna metaplazja wynikająca z urazu. Komórki tkanki łącznej o charakterze kostnienia w wyniku ostrego lub przewlekłego drażnienia przekształcają się w komórki nowotworowe.

  Do innych przyczyn powstawania egzostozy podpaznokciowej zalicza się przewlekłe infekcje i zabiegi chirurgiczne powodujące trwałe lub tymczasowe usunięcie płytki paznokciowej.

   

  Objawy

  Pacjenci z egzostozą to najczęściej dzieci i młodzi dorośli. Zmaiana pojawia się w 80% przypadków na grzbietowej stronie paluchów, rzadziej na innych palcach. Najczęściej centralnie pod paznokciem lub po przyśrodkowej stronie.

  Guz powoduje deformacje kształtu palca i płytki paznokciowej. Paznokcie zaczynają sie rozwarstwiać, powstaje onycholiza. Łożysko ulega skróceniu, a płytka dużo wolniej rośnie. Na opuszku można wyczuć zgrubienie. Paliczek jest zadarty, a skóra napięta.

   

  Rozpoznanie

  Doświadczony podolog lub chirurg po dokładnym wywiadzie, oględzinach i badaniu palpacyjnym jest wstanie celnie postawić diagnozę. Warto jednak wykonać zdjęcie RTG, w celu potwierdzenia diagnozy i uwidocznienia przerostu kostnego.

  Leczenie

  Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu egzostozy w granicy ze zdrową tkanką kostną. Dalsze leczenie wymaga regularnych wizyt kontrolnych u podologa, który czuwa nad wzrostem pytki.

   

  Różnicowanie

  Zmiany te są często błędnie diagnozowane jako choroby łożyska paznokcia, brodawki podpaznokciowe, ziarniak ropotwórczy, fibrokeratoma czy kostniakomięsak.  Ze względu na kliniczne podobieństwo zmiany te muszą być oceniane pod kątem cech klinicznych, radiologicznych i histopatologicznych. Pozwoli to postawić trafną diagnozę i ustalić prawidłowe leczenie.

  Adrianna Chocianowska

  Podolog/Fizjoterapeuta

    • 16 kwietnia 2018

  Małe stopy-chód na palcach


  Od momentu narodzin do okresu wczesnodziecięcego, stopa rozwija się bardzo dynamicznie. Efektem końcowym tego procesu jest możliwość stabilnego stania i samodzielnego chodzenia. Jednak nie każda mała stopa rozwija się w sposób prawidłowy niczym nie zakłócony.

  Bardzo dużo mówi się o koślawości stóp u małych dzieci. Wszelkiego rodzaju obuwie, które jest dostępne na rynku, posiada wyprofilowaną wkładkę, której celem jest wspomaganie biernego uniesienia wewnętrznej krawędzi stopy. Takie rozwiązanie, ma wspomóc kształtowanie wysklepienia. Koślawość jest jednym z wielu problemów dotykających dziecięce stopy. Każda nieprawidłowość wymaga konsultacji u specjalisty.

  Szacuje się, że 15% dzieci prezentuje chód palcowy powodowany przez nieznane czynniki. Należy zaznaczyć , że w trzecim trymestrze, baletowe ustawienie stóp uznaje się za normę – jest to związane z rozwojem aktywności mięśni z grupy prostowników. W tym okresie, w momencie kontaktu stóp dziecka z podłożem, całe nóżki się napinają, a stopy przyjmują tzw. baletowe ustawienie. Jest to sytuacja przejściowa i przez kolejne 3 miesiące, dziecko powinno obciążyć już stopę na całej jej długości – podeszwy stóp i pięty. Od tego momentu stopa stopniowo przyjmuje funkcję podporową.
  Dzieci prezentujące chód na palcach, obciążają w głównej mierze przodostopie – pięta właściwie nie ma kontaktu z podłożem. Jest to spowodowane nadmiernym napięciem mięśni łydki. Stała praca koncentryczna tych mięśni, może skutkować nieodwracalnym skróceniem ścięgna Achillesa. Brak obciążenia pięt, sprawia że jest ona zdecydowanie smuklejsza niż ta, która rozwija się w warunkach prawidłowych. Nadmiernie obciążane przodostopie jest z kolei masywniejsze. W wyniku przewlekłego nieprawidłowego rozkładu sił działających na stopy dziecka, powstają zrogowacenia w obrębie opuszki palucha czy modzeli w okolicy kłębu palucha.

  Zaburzenia występujące w obrębie stóp, mają znaczny wpływ na rozwój postawy dziecka. Przykurczona tylna taśma mięśniowa ogranicza wyprost w stawie kolanowym. Tak rozkładające się napięcie w obrębie kończyn dolnych, wyzwala nadmierne zgięcie w stawach biodrowych. W wyniku dalej idącej kompensacji, miednica ustawiona jest w nadmiernym przodopochyleniu, a lordoza w lędźwiowym odcinku kręgosłupa ulega pogłębieniu. Każda pojawiająca się nieprawidłowość, wpływa negatywnie na sąsiednie segmenty w ciele dziecka. Dlatego, to co dzieje się ze stopą, ma znaczny wpływ także na ustawienie głowy.
  Okazuje się, że problem wad stóp jest bardziej złożony niż może się wydawać. Terapia stóp dziecka wymaga zespołowej pracy fizjoterapeuty, nierzadko podologa, a także lekarza – ortopedy lub neurologa, który powinien określić podłoże „palcowego” ustawienia stóp.

  W najprostszych przypadkach wystarczające mogą się okazać odpowiednio dostosowane wkładki – wykonane z odcisku stóp pacjenta. Korektę można również uzyskać poprzez wdrożenie terapii manualnej stóp. U najmłodszych pacjentów (tych którzy jeszcze nie rozpoczęli samodzielnie chodzić) doskonale sprawdza się zastosowanie kinesio tapingu. W skrajnych przypadkach świetnie sprawdzają się gipsy, a także ortezy. Każde z wymienionych rozwiązań ma na celu korekcję wady, a także zapobieganie przed pogłębianiem się problemu, a przede wszystkim zapobiec operacyjnej korekcji.
  Z wdrożeniem terapii małego dziecka nie powinniśmy zwlekać. Należy zadziałać, zanim wszelkie kompensacje ulegną utrwaleniu. Im wcześniej zespół specjalistów zacznie działać, tym większe są szanse na sukces terapeutyczny.

  Paulina Kubowicz

  Rehabilitantka-Bobath

  www.mamatata.org

    • 26 marca 2018

  Ból w przedniej części stopy


  Metatarsalgia to określenie bólu podeszwy stopy  na granicy śródstopia i przodostopia. Ból najczęściej występuje wokół stawów śródstopno-paliczkowych (MTP). Dolegliwości bólowe nasilają się podczas obciążania kończyny w pozycji stojącej, podczas chodzenia, biegania czy noszenia butów na wysokim obcasie. Objawy bólowe mogą współistnieć z zaburzeniami czucia, mrowienia i drętwienia palców stopy. Metatarsalgia najczęściej dotyka kobiety w średnim i starszym wieku.

   

  Ból w śródstopiu sam w sobie nie jest rozpoznaniem, lecz anatomicznym opisem miejsca, w którym pacjent odczuwa dolegliwości bólowe. Umiejscowienie bólu w śródstopiu stanowi wspólną cechę wielu procesów chorobowych takich jak zapalenie błony maziowej drugiego stawu śródstopno-paliczkowego w przebiegu RZS, ogólne procesy zapalne w obrębie MTP, nieprawidłowa budowa anatomiczna głów kości śródstopia, podwichnięcia i zwichnięcia w stawach śródstopno – paliczkowych, zanik poduszki tłuszczowej, nerwiak przestrzeni międzypalcowej (nerwiak Mortona), czy zmiany w biomechanice  spowodowane płaskostopiem poprzecznym.

   

  Prawidłowo wysklepiona stopa dotyka podłoża trzema punktami podparcia (piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia). Między tymi punktami przebiegają główne łuki stopy (podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny ). Wysokość sklepienia stopy różni się w populacji. Istnieje duże zróżnicowanie, a tzw. niskie sklepienie nie jest patologią.  Dopiero  obniżenie łuku z towarzyszącymi objawami bólowymi powinno odnosić się do terminu płaskostopia. Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia: podłużne i poprzeczne.

   

  Łuk poprzeczny jest stabilizowany zarówno przez struktury czynne jaki i bierne, które wzmacniają i utrzymują prawidłową krzywiznę. Do struktur stabilizujących biernie należą więzadła, a czynnie  mięśnie. Głównym  mięśniem stabilizującym łuk śródstopia jest głowa poprzeczna mięśnia przywodziciela palucha, a  stabilizatorem biernym jest więzadło poprzeczne głębokie śródstopia. W prawidłowej biomechanice stopy więzadła  podtrzymują łuki stopy bez udziału mięśni. Natomiast gdy obciążenie stopy wzrasta podczas chodzenia lub biegania to dla utrzymania łuku stopy dodatkowo angażowana jest siła mięśni.

   

  Płaskostopie porzeczne powstaje gdy dochodzi do obniżenia łuku poprzecznego stopy w wyniku  wiotkości więzadeł i torebek stawowych oraz osłabienia struktur mięśniowych. Mogą to być przyczyny wrodzone lub nabyte – urazy, zmiany hormonalne, nadwaga. Zapadnięty łuk poprzeczny stopy powoduje poszerzenie przodostopia, zwiększenie nacisku na głowy kości śródstopia (od 2 do 5) oraz stawy śródstopno-paliczkowe. Takie zmiany w biomechanice stopy powodują powstanie kolejnych deformacji z towarzyszącymi   dolegliwościami bólowymi czyli metatarsalgiami.

   

  Szczególnie częstymi problemami w przypadku płaskostopia poprzecznego są powstające na wysokości głów 2 i 3 kości śródstopia bardzo bolesne zgrubienia zwane modzelami.

   

  Zmiany do jakich dochodzi w wyniku płaskostopia poprzecznego mają odzwierciedlenie w zniekształceniach palców takich jak palec szponiasty. Deformacja ta polega na przeproście w stawie śródstopno-paliczkowym, a zgięciu w stawach międzypaliczkowym bliższym i dalszym. Takie ustawieni dodatkowo powoduje przesunięcie  poduszki tłuszczowej dystalnie i grzbietowo wraz z paliczkiem proksymalnym. Nacisk głowy kości śródstopia na podłoże bez efektu amortyzacji przez poduszkę tłuszczową  prowadzi do nadmiernego rogowacenia skóry podeszwy i powstania modzela. Jednocześnie na wysokości stawu międzypaliczkowego bliższego dochodzi do nadmiernego kontaktu palca z obuwiem, czego efektem jest wytworzenie nagniotków, a nawet odcisków.

   

  Ryc.1 Modzel na prawej i lewej  stopie u pacjentki z płaskostopiem poprzecznym i paluchem koślawym.

  Ryc.2 Nagniotek na palcu drugim na wysokości stawu międzypaliczkowego bliższego.

   

  Leczenie metatarsalgii w przebiegu płaskostopia powinno koncentrować się na dwóch  głównych celach. Pierwszy to natychmiastowe zniesienie dolegliwości bólowych. W zależności od problemu należy usunąć  odciski, złuszczyć modzele, nagniotki. Konieczne jest odciążenie  struktur stawowych biorących udział w dysfunkcji – stawów śródstopno- paliczkowych  lub konkretnej głowy kości śródstopia. Zastosowanie znajdują tu: ortezy, peloty, kinesiotaping.

   

  Drugi cel to  poprawa biomechaniki i orientacji stawów stopy, a jeśli jest to możliwe przywrócenie prawidłowego łuku poprzecznego stopy. Doświadczony fizjoterapeuta dobierze odpowiednie narzędzia pracy do problemu pacjenta takie jak terapia manualna, kinesiotaping, kinezyterapia lub odpowiednie odciążenie w postaci wkładki lub peloty. Postępowanie rehabilitacyjne musi być szersze niż koncentracja  na problemie płaskostopia poprzecznego. Często jednemu zaburzeniu towarzyszą inne, które tworzą łańcuch przyczynowo- skutkowy, w przypadku stopy może on doprowadzić terapeutę aż do problemów w kręgosłupie.

   

  Przy współistniejącym stanie zapalnym w stawach lub tkankach miękkich istotne jest wdrożenie  leczenia przeciwzapalnego. W  gabinecie fizjoterapeutycznym  można skorzystać z zabiegów fizykoterapii. Warto zwiększyć efektywność działania fizykoterapii poprzez dodatkowe użycie żelów z substancjami leczniczymi, które poprzez działanie prądu (jonoforeza) lub ultradźwięków (jonoforeza) głębiej wnikną w tkanki. Jeśli dolegliwości bólowe wynikające z zapalenia nie ulegną zmniejszeniu konieczne  jest skonsultowanie pacjenta z ortopedą, niezbędne mogą okazać się leki przeciwzapalne lub inne formy leczenia zarezerwowane dla lekarzy.

   

  Ponadto pacjentowi zaleca się uzyskanie właściwej masy ciała, częste zmiany pozycji eliminujące nieustanne obciążanie stopy, noszenie wygodnego obuwia. Buty muszą być wygodne, amortyzujące, dopasowane. Należy zwrócić uwagę aby grzbietowa część nie uciskała na palce, a  wkładka była dobrze wyprofilowana. Obuwie powinno być  płaskie z 3-4 cm. podwyższeniem na pięcie.

  Adrianna Chocianowska

  Podolog/Fizjoterapeuta

    • 16 marca 2018

  Stopy ultrasa


  Stopa ultrasa narażona jest na liczne przeciążenia i urazy dotyczące skóry i paznokci,  których leczeniem zajmuje się podolog w profesjonalnym gabinecie.  Dziesiątki kilometrów biegu po różnym, często kamienistym podłożu, podbiegi  i strome zbiegi doprowadzają do  problemów takich jak  krwiaki podpaznokciowe, pęcherze, modzele, nadmierne zrogowacenia naskórka, odciski, czy wrastające paznokcie.  Co robić  gdy, coś takiego przydarzy się podczas zawodów, a następnego dnia musicie biec dalej? Gdzie szukać pomocy po  powrocie do domu?   Dziś przybliżę Wam jak powinien wyglądać sposób leczenia w najczęstszych problemach ultra biegaczy.

   

  Krwiaki podpaznokciowe

  Jest to najczęstszy problem ultra biegaczy powstający szczególnie podczas zbiegów, gdy dochodzi do znacznego nacisku i uderzeń palców o but.  Konsekwencją tego jest  wylew krwi, który spowodowany jest uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Wynaczynienia powodują zmianę zabarwienia płytki na czerwony, następnie sinoczarny kolor. Mogą powodować zmianę kształtu, pofałdowanie lub pojawienie się poziomych bruzd na płytce paznokciowej. Duże krwiaki podpaznokciowe często dają dolegliwości bólowe i są przyczyną onycholizy czyli oddzielenia się płytki od łożyska. Następstwem takiego stanu jest „zejście paznokcia”. W przypadku mniejszych krwiaków paznokieć uszkodzony przerasta zdrową płytką. Czas odrastania paznokcia waha się  od 12 do 18 miesięcy a jego miesięczny przyrost to 2-3mm.

   

  Zdj. 1. Krwiak podpaznokciowy

    

  Zdj. 2. Paznokieć palucha po usunięciu krwiaka

   

  Leczenie krwiaków podpaznokciowych zależy od ich wielkości i współistniejącego bólu. Małe krwiaki często wchłaniają się samoistnie, natomiast duże należy ewakuować spod płytki paznokciowej gdyż towarzyszy im rozpierający ból.

  W gabinecie podologicznym odbarczenie  polega na przewierceniu płytki paznokciowej frezem co powoduje wypłynięcie nadmiaru krwi i zmniejszenie ciśnienia  pod paznokciem. Następnie zakłada się specjalistyczny opatrunek, często z elementami odciążenia. Podczas zawodów, gdy nie można skorzystać z pomocy podologa, jedynym rozwiązaniem jest przebicie płytki sterylną igłą, a następnie zrobienie opatrunku. Niezwykle ważne jest aby zachować maksymalną sterylność aby nie dopuścić do zakażenia.

  Konsekwencją krwiaków podpaznokciowych jest onycholiza, czyli odklejenie płytki paznokciowej od łożyska prowadzące do jej odpadnięcia.  Jest to proces etapowy od uczucia „odchylania”, przez uczucie „luzu” aż do samoistnego odpadnięcia paznokcia. Tak długo jak paznokieć utrzymuje się na palcu stanowi on naturalne zabezpieczenie dla łożyska, dlatego nie należy go „zrywać chirurgicznie”. Prawidłowa pielęgnacja na tym etapie polega na skracaniu paznokcia. Jeżeli dojdzie do samoczynnego odpadnięcia uszkodzonego paznokcia należy zadbać o odsłonięte łożysko.  W tym celu wykonuje się rekonstrukcje płytki paznokciowej, stosuje ortezy z żelu polimerowego, specjalistyczne opatrunki hydrokoloidowe i preparaty regenerujące. Wszystkie wymienione metody zabezpieczają łożysko paznokcia przed nadmiernym uciskiem, wysuszeniem i cofnięciem.

   

  Pęcherze

  Pęcherze to bolesne, wypełnione płynem zmiany, które pojawiają się jako reakcja skóry na ucisk i tarcie. Sprzyjającymi warunkami do ich  powstania jest wzmożona potliwość stóp. Zazwyczaj problem zaczyna się od niewielkiego otarcia prowadząc do rozwarstwienia poszczególnych warstw naskórka i napłynięcia płynu surowiczego.

  Jak sobie radzić z takim problemem?

  Gdy już powstaną  najlepiej przebić pęcherz w jałowych warunkach (podczas zawodów warto zadbać o preparaty takie jak Skinsept do odkażenia skóry, Octenisept/Granudacyn do odkażenia rany i sterylne, jednorazowe produkty – igły, gazy). Po osuszeniu pęcherza miejsce przebicia należy zabezpieczyć opatrunkiem  hydrokoloidowy.  Jego zadaniem jest szczelna izolacja rany i utrzymanie wilgotności. Po wchłonięciu wysięku hydrokoloidy zawarte w opatrunku tworzą miękki żel, który chroni ranę przed uciskiem i urazami mechanicznymi.

  Jednakże każdy, komu choć  raz, pęcherze odebrały przyjemność z biegu, zrobi wszystko aby nie nabawić się tego problemu ponownie, dlatego:

  • Przed założeniem skarpet zastosujcie specjalny sztyft przeciw otarciom (osobiście stosuję sztyft firmy RUCK).
  • Skarpetki powinny być oddychające, miękkie i maksymalnie delikatne, bezszwowe. – Warto przetestowanie kilku par zanim wybierze się te do biegania w zawodach. W gabinecie spotkałam się z biegaczami, którzy stosują dwie pary skarpet aby zmniejszyć tarcie – jest to rozwiązanie dla nielicznych bo znacząco zwiększa się ciepłotę i potliwość stopy, ale może komuś takie rozwiązanie pomoże.
  • Nigdy nie biegajcie w nowym obuwiu. Wydaje się oczywiste, ale pokusa bywa większa od rozsądku. Buty powinny być wygodne, przetestowane i dobrze rozbiegane.
  • Przy nadmiernej potliwości stóp można stosować pudry lub rozważyć użycie preparatów z solami glinu (czyli aluminium zawarte w antyperspirantach).

  Zdj. 3. Pęcherz na grzbietowej stronie palca

   

  Modzele/Nadmierne rogowacenie naskórka

  Modzel to zmiana skórna powstająca w wyniku przewlekłego ucisku i tarcia skóry pokrywającej nadmiernie uwypuklone wyniosłości kostne. Typowymi miejscami formowania modzeli i hiperkeratoz są :

  • zewnętrzna powierzchnia palucha,
  • pięta
  • centralna cześć kłębu stopy pod kośćmi śródstopia,
  • boczna krawędź stopy.

  Modzel jest zmianą słabo odgraniczoną od zdrowej otaczającej skóry. Zmiana zazwyczaj jest okrągła lub owalna o lekko żółtej barwie. Warstwa rogowa nie jest unerwiona,  ale modzelom towarzyszy ból występujący w  wyniku  ucisku  warstw niżej położonych.  Czynnikami predysponującymi do powstania są:

  • noszenie niewłaściwego obuwia – zbyt ciasne lub niewygodnie,
  • płaskostopie,
  • zaburzenie statyki ciała,
  • nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka.

  Co robić? W przypadku modzeli nie ma „szybkiego rozwiązania”,  jedyną właściwą drogą powstępowania jest skrupulatna i systematyczna pielęgnacyja oraz odciążenie miejsca ucisku. Najlepszy efekt osiągniecie  jeśli po zabiegu złuszczenia wartstw rogowych w gabinecie podologicznym, już  w warunkach domowych będziecie stosować codziennie preparaty nawilżające i zmiękczające. Działanie pielęgnacyjne  należy wesprzeć  poprzez odciążenie miejsc narażonych na pojawienie się zmian, poprawę postawy ciała oraz odtworzenie sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy poprzez zastosowanie wkładek ortopedycznych.

  Czego kategorycznie nie wolno robić to ścinać samodzielnie powierzchownych warstw modzeli. Grozi to zranieniem. Zabieg ten wykonany nieudolnie, w nierówny sposób zmniejsza ich grubość, doprowadzając do ryzyka głębokich pęknięć. Szczeliny w obrębie skóry predysponują do zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

  Zdj. 4. Modzel

   

  Odciski

  Odcisk to najczęściej okrągła, bladożółta, dobrze odgraniczona od otoczenia, zrogowaciała zmiana wystająca ponad powierzchnię skóry. Najbardziej charakterystycznym elementem odcisku jest centralnie położony, twardy rogowy trzpień, który pod wpływem ucisku drąży w głąb skóry i powoduje dolegliwości bólowe.

  Odciski powstają na skutek ucisku z dwóch stron: „kość – powierzchnia buta”, bądź „kość – kość”. Skóra w miejscu poddawanym zbyt intensywnym naciskom ulega zrogowaceniu.  Miejscami predysponującymi do wystąpienia odcisku są te części stóp, które wywierają największy nacisk na podłoże i są małymi podskórnymi wyniosłościami kostnymi np. grzbietowe powierzchnie palców III, IV, V , przylegające do siebie powierzchnie palców lub śródstopie.

  Co robić?  Odciski najbezpieczniej i najskuteczniej  usunąć w gabinecie podologicznym. Zabieg polega na zeszlifowaniu twardej rogowej warstwy naskórka, a następnie usunięcia rogowego trzpienia za pomocą dłuta. Miejsce usunięcia należy zabezpieczyć opatrunkiem. W domu należy stosować nawilżające i natłuszczające maści, oraz zabezpieczyć  miejsce narażone na ucisk odciążeniem lub ortezą.

  Odradzam usuwania odcisków na własną rękę stosując preparaty dostępne na rynku. Dlaczego? Ponieważ większość plastrów i płynów na odciski jest na bazie środka złuszczającego (głównie kwas salicylowy), którego nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do poparzenia chemicznego (skóra w miejscu zastosowania preparatów staje się zbielona, zmacerowana, a naskórek wokół zmiany jest zaczerwieniony i łuszczy się). Zarówno preparaty na odciski  i ich samodzielne wycinanie i nie dają pożądanego efektu bo nie są wstanie usunąć głównej przyczyny bólu, którą jest trzpien. Tylko podolog może usunąć prawidłowo cały odcisk.

  Zdj. 5. Odcisk na grzbietowej stronie palca

  Zdj. 6. Miejsce po usunięciu odcisku

   

  Wrastające paznokcie

  Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która dotyczy najczęściej dużego palucha u stóp. Krawędź płytki paznokciowej wbija się w otaczający ją wał okołopaznokciowy. Powoduje to przerwanie ciągłości naskórka, a co za tym idzie ból, obrzęk, rumień i powstanie stanu zapalnego bocznej części wału okołopaznokciowego, który utrudnia normalne funkcjonowanie.

  Zdj. 7. Wrastający paznokieć

  Główną przyczyną wrastających paznokci jest nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej. Wycinanie kątów paznokcia, pozostawianie ostrych, niedociętych krawędzi w konsekwencji prowadzi do zmiany toru wzrostu płytki i wrastania. Obok niewłaściwej pielęgnacji częstymi przyczynami sprzyjającymi wrastaniu są:

  • ucisk spowodowany źle dobranym obuwiem,
  • uraz mechaniczny paznokcia powstały np. podczas biegów,
  • wzrost wagi ciała,
  • zmiany ortopedyczne stóp,
  • nadmierne pocenie, a w następstwie maceracja skóry.

  Leczenie wrastającego paznokcia

  Metody podologiczne wykorzystywane w korekcji paznokcia wrastającego są mało inwazyjne i bardz0 skuteczne. Metodę korekcji dobiera się indywidualnie dopasowując do etapu leczenia. Może to być klamra, rurki protekcyjne bądź tamponada.

  Tamponada jest najprostszą, najtańszą i bardzo skuteczna metodą. Ma ona na celu odseparowanie wrastającego paznokcie od wału około paznokciowego i zniwelowanie bólu . Materiał opatrunkowy wymienia się  systematycznie. Pochłania on krew i przyspieszając gojenie. Jest to także „pierwsza pomoc” w  sytuacji kiedy pacjent odczuwa dyskomfort spowodowany płytką paznokciową, a z różnych względów nie może zgłosić się do podologa.

  Rurki protekcyjne  zbudowana są z  tworzywa przeciętego z jednej strony na całej długości. Rurkę nasuwa się na brzeg płytki. Pozwala to  kontrolować tor wzrostu  i oddzielić wał około paznokciowy od paznokcia. Odpowiedni rozmiar dobiera się w zależności od grubości płytki paznokciowej i zabezpiecza nagelmassą.

  Ortonyksja czyli korekcja paznokcia przy pomocy klamer daje nam całą gamę  możliwości.  Znane są między innymi klamra Frasera, VHO, 3-TO, klamra BS czy Podostrip. Każdą dobiera się indywidualnie dopasowując materiał  do przypadku i etapu wrastania. Celem klamry jest uniesienie brzegów płytki , co odciąża wał około paznokciowy i usuwa przyczynę bólu. Dobrze założona klamra, prawidłowy proces leczenia  prowadzony przez doświadczonego specjalistę i współpraca ze strony pacjenta gwarantują sukces.

  Pamiętajcie, że w dużej mierze sami możecie zapobiegać wrastaniu paznokcia prawidłowo skracając płytkę paznokciową. Docinając kąty paznokcia, używając  do tego  odpowiedniego sprzętu. Noście wygodne,  dobrze dopasowane, przewiewne obuwie. Zmniejszy to ryzyko urazu palucha i maceracji skóry, która sprzyja wrastaniu i rozwojowi zakażenia. W razie problemu nie zwlekacie z wizytą u podologa.  Dzięki właściwym, podjętym we wczesnym etapie działaniom jesteście w stanie wrócić do treningu bez żadnych strat kondycyjnych.

  Adrianna Chocianowska

  Podolog/Fizjoterapeuta

    • 3 marca 2018

  Specjalista… podolog!


   

  Wiedza i czas

  Rozwój nauki w różnych dziedzinach życia jest tak oszałamiający, że człowiek nie jest w stanie być na bieżąco ze wszystkim. Oczywiście można próbować, ale czasy gdy wszyscy znali się na wszystkim powoli przechodzą w zapomnienie. Może poza sportem – na tym zawsze znamy się najlepiej!
  Niestety doby nie wydłużymy, czasu nie zatrzymamy. Możemy zaryzykować i spać krócej, ale w długoterminowym rozliczeniu będziemy mieć więcej strat takiego rozwiązania (zaburzenia gospodarki hormonalnej, osłabienia układu odpornościowego, zaburzenia snu) niż zysku.

   

   

  Specjalizacja

  Jak więc opanować ten ogrom wiedzy pomimo braku czasu?! Poprzez specjalizację! Tylko tak można zapewnić sobie nieustanny rozwój a co za tym idzie skuteczne leczenie pacjenta.
  Specjalizacja rewelacyjnie zobrazowana jest w medycynie. Lekarz zawęża swój obszar działania stając się ortopedę, następnie specjalizuje się w ortopedii dziecięcej, aby na koniec zajmować się wyłącznie kończyną dolną dzieci.

  Warto dodać, że powstanie zawodów takich jak pielęgniarka czy fizjoterapeuta to też konsekwencja braku czasu lekarzy i rozwoju wiedzy w tych tematach. Obecnie w przypadku fizjoterapii zachodzi również szereg specjalizacji, nie wchodząc w szczegóły najważniejsze to: dziecięca, ortopedyczna, neurologiczna, sportowa.

   

  Podolog

  Podologia to kolejna specjalizacja. Jest odpowiedzią na rosnące potrzeby pacjentów z problemami w obszarze stóp. Zakresem zainteresowania obejmuje zarówno układ ruchu stopy i podudzia, jak i skórę, tkankę podskórną oraz paznokcie.

  Podolog posiada wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki oraz wszelkich patologii stopy i podudzia. Ponadto musi mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu dermatologii, endokrynologii i angiologii oraz stosowania podstawowych środków farmakologicznych i kosmetycznych.
  Podolog zajmuje się leczeniem zachowawczym, profilaktyką, pielęgnacją i zaopatrzeniem ortotycznym. Zadaniem podologa jest rozpoznanie zmian patologicznych na stopach oraz przeprowadzenie odpowiednich zabiegów. W gabinecie podologicznym można uzyskać pomoc w zakresie prawidłowego skracania paznokci, opracowania paznokci grzybiczych czy zrogowaciałych, usuwania modzeli i odcisków, korekcji za pomocą klamer na paznokcie wrastające i wkręcające, a także protetyki paznokcia. Do kompetencji podologa należy również wskazywanie rodzaju obuwia odpowiedniego dla określonego typu stopy i edukacja pacjenta w zakresie codziennej pielęgnacji stóp.

   

   

  Częstymi pacjentami gabinetów podologicznych są pacjenci cierpiący na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, otyłość, zmiany naczyniowe. Dużą grupę stanowią także osoby chorujące na choroby autoimmunologiczne (łusczyca, liszaj płaski), endokrynologiczne (nadczynnośc, niedoczynnośc tarczycy, choroba Hashimoto) czy dermatologiczne (zmiany grzybicze, wypryski kontaktowy). Dlatego podolog musi mieć wiedzę z pogranicza różnych dziedzin medycznych i współpracować z lekarzami danych specjalizacji.

   

  Zespół

  Prawidłowa terapia, współpraca z lekarzami różnych specjalności i fizjoterapeutami to gwarancja powodzenia w leczeniu.
  Specjalizujmy się, ale jednocześnie współpracujmy i uczmy się od siebie nawzajem bo kompetentny zespół specjalistów to model, do którego warto dążyć.

   

  Adrianna Chocianowska

  Podolog/Fizjoterapeuta
Witajcie!


Wraz z nową odsłoną strony internetowej chciałabym Was serdecznie powitać i zaprosić do śledzenia bloga Kliniki Stóp. Znajdziecie tu cenne i przydatne informacje dotyczące podologii, fizjoterapii i podochirurgii. Blog zapewni nam możliwość kontaktu i udzielenia odpowiedzi na nurtujace Was pytania. Będziemy dzielić się nowościami, przebiegiem terapii i praktycznymi wskazówkami. Zarówno nasi pacjenci jak i koledzy i koleżanki po fachu znajdą tu coś dla siebie.


Liczę na Wasz czynny udział w tworzeniu i kształowaniu bloga!


Pozdrawiam
Adrianna Chocianowska