by Adrianna ChocianowskaPodologia Fizjoterapia Podochirurgia


 • 29 maja 2018

  Fibrokeratoma


  Dzisiaj poruszymy temat schorzenia jakim jest FIBROKERATOMA. Coraz częściej spotykamy osoby przychodzące do naszego gabinetu, które mówią: ” Pani podolog coś mi wyrosło” „mam to od niedawna” „…nie boli mnie, ale nie wygląda estetycznie co możemy z tym zrobić”.

  Przeprowadzając wywiad z pacjentem bardzo często obserwujemy korelację wykwitów z jakimś traumatycznym zdarzeniem. Zmiana z początku wyglądająca niewinnie nie martwi pacjentów ale trzeba być świadomym, że sama nie zniknie.

  Fibroma/ Fibrokeratoma należy do grupy nabytych zmian okołopaznokciowych aby wiedzieć jak z nią postępować musimy ją poznać; zatem zapraszam na krótką charakterystykę nabytych włókniaków.

  Fibrokeratoma jest zmianą powstająca w obszarze płytki paznokciowej. Swoim wyglądem może przypominać róg skórny.

  Niniejszą zmianę jako pierwszy opisał Cahn w 1977roku.

  Fibrokeratoma jest nabytą bezbolesną łagodną zmianą nowotworową. Chakateryzuje się gładką kopulastą, miąszową grudką należącą do rodziny włókniaków.

   

  CHARAKTERYSTYKA

  Włókniaki   są to  powolnie rosnące niezłośliwe nowotwory wychodzące spod łożyska paznokcia bądź też z proksymalnego wału paznokciowego. Posiadają wydatną kresę naskórkową oraz gładszą powierzchnię od brodawek. W badaniu mikroskopowym wykazują zbitą proliferację włókien. Wyróżniono cztery typy morfologiczne w kształcie pręcika, kopulaste, płaskie i rozgałęzione.

  ETIOLOGIA

  Etiologia zmiany nie jest jednoznaczna, bardzo duży wpływ na powstanie zmiany generują wszelkiego rodzaju urazy.

   

  OBJAWY

  Zmiany lokalizują się najczęściej w proksymalnej części płytki paznokciowej. Fibrokeratoma z czasem ulega rozrostowi doprowadzając do trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej. Włókniaki z reguły nie wykazują bolesności natomiast przy drażnieniu mogą krwawić.

  HISTOPATOLOGIA

  Histopatologiczny wygląd nabytej fibrokeratomy jest wyraźny. Warstwy kolczysta i rogowa są zgrubiałe, a uwypuklenia międzybrodawkowe głębokie i rozgałęzione. Zmiana utworzona jest przez przeplatające się wiązki kolagenu. Włókna sprężyste są nieliczne i cienkie. Guzy tego typu są zwykle bogato unaczynione.

   

   

  POSTĘPOWANIE

  Proponowanym leczeniem jest wycięcie chirurgiczne gdyż zmiana niesie za sobą nieestetyczny wygląd kosmetyczny.

  W postępowaniu chirurgicznym stosuje się nacięcie wokół podstawy i wycięcie zmiany z kości.

  Jeżeli natomiast fibrokeratoma znajduje się w części paznokcia konieczne jest usunięcie płytki częściowe bądź całościowe w zależności na jakim obszarze zmiana się znajduje.

  Nabyte włókniakowe włókniakomięśniaki możemy różnicować z  Verruca vulgaris, guzem Koena, ziarniniakiem pyogennym, rogiem skórnym bądź torbielą naskórkową.

  Katarzyna Kujawa

  Podolog