by Adrianna ChocianowskaPodologia Fizjoterapia Podochirurgia


 • 13 lipca 2018

  Pyogenic granuloma czyli…


  Dzisiejszy post na blogu przybliży zagadnienia związane z pyogenic granuloma . Zmiana często bagatelizowana jest wśród pacjentów gdyż nie jest bolesna lub jest po prostu niewidoczna. Problem zaczyna się gdy lokalizacja ziarniniaka występuje pod płytka paznokciową a pacjent wraz ze skróceniem paznokcia uszkodzi zmianę. Jest ona bardzo mocno unaczyniona co skutkuje krwawieniem.

  Charakterystyka
  Ziarniniak naczyniowy (granuloma teleangiectodes, ziarniniak ropotwórczy, pyogenic granuloma (PG), guz ciążowy, granuloma gravidarium) to łagodny, nabyty, naczyniowy guz, który pojawia się zazwyczaj nagle w obrębie skóry oraz błon śluzowych i polega na proliferacji naczyń krwionośnych zawieszonych w luźnej tkance łącznej. Nazwa PG jest myląca, ponieważ w obrazie histopatologicznym brak ziarniny a pojawienie się wykwitów nie jest związane z ropnym zakażeniem.
  Ziarniniak pyogenny pojawia się zwykle jako bezbolesna czerwona, brunatno-czerwona lub niebiesko-czarna plama. Rośnie szybko w ciągu kilku dni do tygodni do ostatecznego rozmiaru 1-2 cm (rzadko do 5 cm). Zwykle łatwo krwawi a jego uszkodzenie może prowadzić do owrzodzeń. Występuje pojedynczo ale w rzadkich przypadkach może rozwinąć się wiele zmian
  Pyogenny ziarniniak atakuje ludzi wszystkich ras. Kobiety dotyka częściej niż mężczyzn ze względu na związek z ciążą. Rzadko występuje u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy, ale występuje często u dzieci i młodych dorosłych.

  Etiologia
  Dokładna patofizjologia ziarniniaka naczyniowego jest wciąż nieznana. Do najczęstszych czynników wywołujących zmiany należą:
  – urazy i długoterminowe drażnienie,
  – leki (retinoidy stosowane ogólnie i miejscowo),
  – uszkodzenia nerwów obwodowych,
  – przewlekłe choroby zapalne,
  – bodźce hormonalne (granuloma gravidarum)

  Lokalizacja
  Najczęściej występują na głowie, szyi, górnym tułowiu, dłoniach (zwłaszcza palcach) i stopach. Na paznokciach może zajmować okolice wałów okołopaznokciowych jak i łożysko paznokcia. Ciążowy wariant ziarniniaka pyogennego występuje najczęściej na powierzchni błony śluzowej wargi lub w jamie ustnej.

  Różnicowanie
  W rozpoznaniu różnicuje się z rakiem podstawnokomórkowym, mięsakiem Kaposiego lub czerniakiem bezbarwnym. Zaleca się wysyłanie wszystkich zmian do badania histopatologicznego. Naczyniowa struktura zmiany powoduje, ze dermatoskopia jest nie wiarygodna.

  Leczenie
  Istnieje kilka metod usuwania ziarniniaka pyogennego.
  Łyżeczkowanie, kauteryzacja za pomocą azotanu srebra lub laseroterapia. Ta druga metoda jest skuteczna w przypadku małych zmian.
  Nawrót po leczeniu jest powszechny, ponieważ żywienie naczyń krwionośnych przebiega głęboko w skórze właściwej w sposób przypominający stożek. W takich przypadkach najskuteczniejszą metodą usuwania jest całkowite wycięcie dotkniętego obszaru, które następnie zamyka się szwami.

  Marta Tomiak

  Podolog